21 Ağu 2013
Ağustos 21, 2013

Koyun yetiştirme

0 Yorum
koyun yetiştirme

koyun yetiştirme

Koyun yetiştirme köylük yerlerde veya kasabalarda aslında babadan oğula geçen bir meslektir. Yani genellikle babası koyunculuk yapmayan insanlar koyunculuk zanaatini zor öğrenirler veya yapamazlar. En azından bu modern anlamda hayvancılıkla uğraşılan günümüze kadar böyleydi.

Günümüzde hayvancılık açısından mühim gelişmeler olmuştur. Gerek hayvancılığın, koyun yetiştirmenin, adaklık koyunun, adaklık kurbanın, akika kurbanının önem kazanması, gerekse de devletin hayvancılıkla ilgilenenlere, koyun yetiştirme işiyle ilgilenenlere verdiği destek kredisi hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır.

Koyunculuk için de gerek kasap hayvanı olsun,  gerekse de ürünlerinden faydalanılacak bir hayvan olsun (et,süt vb.) düzgün ve elimizden geldiğince iyi bir şekilde beslemeliyiz ki bize ve müşterimize faydası da yeterince katkısı olsun. Koyun yetiştirme işini yaparken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir: Bu noktalara dikkat eden üreticilerin sahip oldukları koyunlar her açıdan sağlıklı, eti lezzetli, ürünleri ise bol olur.

Koyun yetiştirmede temel etkenler nelerdir, nasıl daha iyi koyun yetiştirilir? Şimdi bu soruların yanıtlarını arayalım.

Öncelikle en iyi yetişen koyun, mera ortamında yetişen koyundur. Meraların karla kaplı olmadığı zamanlarda koyunların meralarda otlamalarına izin vererek onları büyütürseniz, gerçekten de hayvanlarınız iyi beslenmiş olur. Ayrıca halk arasında meradan ot yiyen koyunun veya hayvanın etinin çok lezzetli olduğu genel kabul görmüştür. Hem de büyük ölçüde lezzetlidir. Tabi türkiyede mera koyunculuğu yapıldığı kadar diğer koyunculuk türleri yapılmıyor (damızlık koyun üretimi, koyun besiciliği,çiftlik koyunculuğu..) dolayısıyla en çok kar getiren ve en çok para getiren koyunculuk türü aslında mera koyunculuğu.

Koyunlarımızdan azami fayda alabilmek için onları otlattığımız meranın coğrafi özellikelrine de dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin daha geniş ve daha çok ot bitkisi bulunan alanlar, koyunların beslenmesi ve gıda çeşitliliği açısından o kadar faydalı olacaktır. Sürekli mera koyunculuğundan bahsettik biraz da diğer koyun yetiştirme alanlarından bahsedelim.

Örneğin, damızlık koyun yetiştiriciliğinde koyuncular damızlıkları kendileri özel olarak yetiştirmektedir. Çiftlik koyunculuğunda ise sürüler büyük değildir,küçük sürülerin nadas alanlarında,anızlarda otlama yapılmasına izin verilir.Koyun besiciliği ise yeme duyulan azami ihtiyaç sebebiyle daha çok yem üretimimin yakında olduğu alanlarda yapılmaktadır ki yem maliyeti daha ucuz olsun.Meracılar besi koyunculuğu yapan kişilerden koyunları satın alıp,daha da güzel besleyip ticaret usulü ile satarlar.

Kurban bayramında, adaklık kurban seçiminde, adaklık koyun seçiminde özellikle mera hayvanı tercih etmeniz etin lezzeti açısından bir hayli önemlidir. Ayrıca diğer türlere göre daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.